menu
Word Lid
Over gratis treintickets en busabonnementen voor asielzoekers

In het federaal parlement vroeg onze partij de meest recente cijfers op over het aantal treintickets dat er gegeven worden aan asielzoekers in opvangcentra. Uit de antwoorden blijkt dat er in 2024 alles samen liefst 123.207 tickets gegeven werden aan asielzoekers. Goed voor €1.377.861,01. Ook onze gemeente vangt (te) veel asielzoekers op. Helpen wij hen ook aan treintickets?

Onze partij zegt al jaren dat er niet bespaard moet worden op onze mensen maar op asiel en migratie. De maatschappelijke kostprijs van asiel en migratie is enorm. Ons dierbare Vlaamse landje wordt langzaam maar zeker onherkenbaar. Maar ook onze geldbeugel vaart er geen wel bij. Het opvangen van asielzoekers kost de Vlaamse belastingbetaler flink wat duiten. Direct, maar ook indirect stromen de facturen binnen. Als het gaat over de indirecte facturen, de kostprijs die voor het gemiddelde Vlaamse oog verborgen blijft, dan gaat het over allerhande voordelen die asielzoekers genieten. Eén daarvan is voordelig, zo u wil gratis, openbaar vervoer.

Recht op gratis treintickets

De meeste Vlamingen weten dat niet, maar asielzoekers in federale opvangcentra hebben het recht om aan hun sociale assistent gratis treintickets te vragen. Dat deden en doen ze massaal. Uiteraard moeten ze daar (zogezegd) goede redenen voor hebben. Welaan, blijkbaar waren er daar in 2024 maar liefst 123.207 goede redenen voor. Dat leren we uit cijfers die werden opgevraagd door Federaal parlementslid Frank Troosters. De tendens is stijgend. In 2023 waren het 109.429 tickets. Uiteraard ook veel. Veel te veel zelfs. Maar het worden er ondertussen altijd maar meer.

Altijd maar meer

Natuurlijk is het aantal treintickets dat wij voor asielzoekers moeten betalen recht evenredig met het aantal asielzoekers. Hoe meer asielzoekers, hoe meer treintickets. En aangezien de grenzen open blijven staan, ziet het er dus niet naar uit dat wij bij ongewijzigd beleid minder treintickets voor asielzoekers gaan moeten betalen. Laat ons trouwens wat dit betreft een kat een kat noemen, asielzoekers krijgen van ons landje een uitstekende begeleiding. Sociaal assistenten doen hun stinkende best. Als men alleen al ziet hoe alles wat er te krijgen valt netjes wordt uitgelegd op de webstek van FEDASIL, dan weet u wel hoe hard nieuwkomers alhier in de watten worden gelegd.

Land van melk en honing

Geen wonder dus dat we zoveel ‘nieuwelingen’ over de vloer krijgen in Vlaanderen. En dus ook in onze gemeente. Wij vangen, gul als we zijn in Maaseik, Neeroeteren & Opoeteren, namelijk ook zeer veel asielzoekers op. Wederom, maar dat is onze mening, te veel. En wederom, en ook dat is onze mening, gaat het volgens ons vaker niet om asielzoekers maar om gelukzoekers. Aangezien wij een lokaal opvanginitiatief hebben dat volgens FEDASIL onder de regeling voor gratis treintickets valt willen we wel eens weten of onze sociale diensten ook treintickets uitdelen. En hoeveel natuurlijk.

Ook busabonnementen

Ons treinspoor is al jaren een fietspad en geen kat die nog weet heeft van ons treinstation. Ergo, met een trein ben je in Maaseik niet veel. En al helemaal niet in Neeroeteren of Opoeteren. Met de bus geraak je wel nog ergens. Niet dat het aanbod zo geweldig is, maar kom, er is een aanbod. Gelukkig voor onze nieuwkomers helpt vadertje staat ook met busabonnementen. Ook hiervoor moeten ze even aankloppen bij hun favoriete sociale assistent en dan kan er wel een jaarabonnementje tegen een vriendenprijsje af. Ook dat staat letterlijk zo te lezen op de webstek van FEDASIL.

Wij zoeken de lokale cijfers op

Dus gaan we voor u niet alleen uitpluizen in hoeverre onze gemeente helpt met het verkrijgen van gratis treintickets maar ook hoeveel goedkope busabonnementen wij regelen voor asielzoekers. Het ideale forum daarvoor is het BCSD. Natuurlijk gaan we ook verder op de modaliteiten. Want hé, als asielzoekers een jaarabonnement voor de bus krijgen, wat dan als ze binnen dat jaar zelf vermogend worden? Blijft het abonnement dan lopen? En wordt er überhaupt wel nagekeken of asielzoekers onvermogend zijn om hun eigen tickets te betalen? We geloven er niets van. Uiteraard leest u er hier binnenkort meer over!

ONTVANG ONZE NIEUWSBRIEF